Cittaslow

Cittaslow, huzuru hisset... Gündelik hayatın koşuşturmasında keyifli bir mola zamanı.
Tekila, yeşil chartreuse, bal, ev yapımı taze rezene ile demlenmiş acı biber bitteri, taze lime suyu, taze karpuz suyu ve karpuz köpüğü.

Tree of Life

Tree of Life, binlerce yıldır yeraltı dünyası, yeryüzü ve gökyüzü arasındaki bağ olarak tasavvur edilen Hayat Ağacı, bu 3 ana unsuruyla kokteylime ilham kaynağı oldu. Rye viski, taze limon suyu, kiraz aromalı tonik ve ev yapımı böğürtlen rezene şurubunun karışımıyla her biri hayat ağacının bir katmanını temsil etmekte böylece damakta ve hayal dünyasında kalıcı bir iz bırakmaktadır.

1910

1910 senesinde Osmanlı İmparatorluğu’nun Mexico City’e armağan ettiği saat kulesi, İzmir’in sembolü haline gelmiştir. 1910 kokteyli, içinde bulunan reposado tequila, chocolate bitters, günkurusu kayısı, vanilya ve limon kabuğu yağı ile kültürlerin birbiriyle olan iletişimini temsil eder.

Moctezuma

Güney Amerika’nın dünyaya armağan ettiği çikolata çekirdeği, Moctezuma’ya hayat verdi. Vanilya çubuklarıyla aromalandırılmış votka, marula meyvesi likörü, süt, bisküvi kreması, angostura bitters ve rendelenmiş çikolatayı bir araya getiren kokteyl...

Fortuna

Taze, dengeli ve mevsimine uygun Fortuna’yı hazırlarken Altos Plata tekilasını dereotu ile dinlendiriyoruz. Tat duyularımızı harekete geçirmek içinse ev yapımı zencefil şurubu, angostura portakal bitteri, taze portakal suyu ve limon suyunu bir araya getiriyoruz. Kıvam artırmak için de yumurta akı kullanıyoruz.

Dreamcatcher

Kötü kabusları yakalayıp yok eden Dreamcatcher, Bourbon viskisi ile dinlendirilmiş Kamboçya karabiberi, angostura bitteri, taze portakal suyu, taze pamelo suyu ve ev yapımı adaçayı şurubunu bir araya getiren adeta iksir yapısında artisan bir kokteyldir.

Engineer’s Old Fashioned

Ünlü klasiklerden Old Fashioned, ilk olarak Kentucky Pendennis Club'da hazırlanmıştır. Engineer’s Old Fashioned’da ise vanilya çubuklarıyla bekletilmiş bourbon viskisi, elma ağacı talaşı ile tütsülenmiş ev yapımı şeker şurubu, angostura bitters ve portakal kabuğu bulunur. Tütsülenmiş viski bardağında servis edilen Engineer’s Old Fashioned, tarihi reçetisine yeni bir yorum getirmekte.

Anatolia

Anadolu zengin coğrafyasyla her türlü ürünün yetişebileceği dünyadaki en çok verimli kara parçalarından biridir.
Bu coğrafyada dört mevsimi birlikte yaşayabilir ve her mevsimin özelliğini yansıtan ürünleri yiyebilirsiniz.
Dolayısıyla bazı mevsimlerde olup bazı mevsimlerde olmayan ürünlerin muhafaza ve saklanması için farklı teknikler geliştirilmiştir. Bütün dünyada olduğu gibi tuzlama kurutma tütsüleme bu metotların başlıcalarıdır.
Fakat, Anadolu mutfak kültürünü ifade eden turşu, her bölgenin farklı karakterini yansıtan anadolu coğrafyasının en önemli gastronomik ürünlerinden biridir.

Engineer’s Zombie Twist

Klasik tiki kokteyllerden olan “Zombie” ilk olarak Hollywood’da Don the Beachcomber adlı restoranın sahibi olan Donn Beach tarafından 1934 yılında hazırlanmıştır. Efsaneye göre, Donn Beach bu kokteyli iş gezisine gelen müşterisine kendisini daha iyi hissetmesini sağlamak için hazırlamış; müşterisi tadına bayıldığı ve başka hiçbir yerde bir daha içemeyeceğine inandığı bu kokteyli fazlasıyla tüketince birkaç gün, daha doğrusu tüm iş gezisi boyunca Zombi haline geldiğinden şikayet etmek için geri dönmüştür.
Beachcomber restoranları, Bu olaydan sonra müşterilerinin her birini maksimum iki Zombie’yle  sınırlamıştır. ”Engineer’s Zombie twist”te Orjinal versiyonda bulunan 3 faklı rom, ve portakal lökörüne ilave olarak iki farklı rom daha koyarak kokteylimizi zenginleştirdik.
Bu yüksek alkol içeriğini çeşnilendirmek ve kıvamını arttırmak için özel baharatlardan kendi yapmış olduğumuz dengeli ve aromatik bir tadı olan falernum şurubunu kullandık.
Her zaman mevsimsel taze meyve ve aromaları kullanmak amacıyla tropik aromalı ananas ile lokal Akdeniz tatlarını birleştirerek greyfurt ve misket limonu suyunu bir araya getirdik ve son olarak Angostura bitteri kullanarak istediğimiz yumuşak ve pürüzsüz tadı yakaladık.

Caramelise Manhattan

Klasik karışımlardan Manhattan, 1870’de New York’taki The Manhattan Club’da hazırlanmıştır. Kendi yorumumuzla yeniden düzenlediğimiz, bildiğiniz bir tadın farklı bir versiyonu olan “Coffee&Caramelise Manhattan”da, ise çekirdek kahve ile demlenmiş çavdar viskisi, kırmızı tatlı vermut, karamelize şeker şurubu, angostura bitteri, çikolata bitteri ve maraska kirazı bulunur.

Three Martini Lunch

Martini kokteylinin popülerite kazandığı en önemli dönem, Amerika’daki Prohibition, yani içki yasağı dönemidir. Yasa dışı olan cin’in bu dönemde çok tüketilmesi ve kolay elde edilebilmesi, cin bazlı Martini’nin en çok sevilen içeceklerden birisi olmasını sağlamıştır. 1960’lı yıllarda Amerikalı iş adamları öğle yemeklerinde masalarından 3 Martini’yi eksik etmezlermiş. Three Martini Lunch’da ise cin, dry vermut, limon kabuğu yağı, mercan dantel garniş, ( un, zeytin suyu, zeytin yağı ) Moleküler gastronomi tekniklerinden faydalanarak hazırlanmıştır.

Clover Club Twist

İçki yasağı döneminin öncesine dayanan ve adına Philadelphia’daki Bellevue-Startford otelindeki kulüpten alan Clover Club Kokteylinin içindeki zengin tadı ve ipeksi dokusuna Coctail Engineer dokunuşu. Mürver çiçeği ile dinlendirilmiş cin, mürver çiçeği aromalı likör, taze limon suyu ev yapımı taze ahududu şurubu, bıldırcın yumurtası akı.İçki yasağı döneminin öncesine dayanan ve adına Philadelphia’daki Bellevue-Startford otelindeki kulüpten alan Clover Club Kokteylinin içindeki zengin tadı ve ipeksi dokusuna Coctail Engineer dokunuşu. Mürver çiçeği ile dinlendirilmiş cin, mürver çiçeği aromalı likör, taze limon suyu ev yapımı taze ahududu şurubu, bıldırcın yumurtası akı.

Engineer’s Bloody Mary

Ünlü ve klasik bir kokteyl olan ve ilk olarak 1921’de Paris’te Harry’s New York barında hazırlanmış olan Bloody Mary’nin kendi yorumumuzla yeniden düzenlediğimiz, bildiğiniz bir tadın hiç tatmadığınız bir versiyonudur. Kokteylimize tazelik kazandırmak amacıyla öncelikle votkamızı beyaz turp ile dinlendiriyoruz. Ardından Kamboçya’nın Kampot beldesinden temin ettiğimiz dünyanın en aromatik tane karabiberi ile yaptığımız esansiyel yağ sayesinde aromanın daha homojen dağılmasını sağladıktan sonra tat duyularımızı optimum düzeyde harekete geçirmek için yine kendi yaptığımız acı biber sosu, worcestershire sos, domates püresi, is aromalı maldon deniz tuzu,taze limon suyu, turşu suyu, toz kereviz ilave ediyoruz.
Ortaya çıkan müthiş bileşimi  sunmadan önce duman tabancamızın içerisine bir miktar elma ağacı talaşı koyarak kokteylimizi tütsülüyoruz.
Tat koku ve görselliğin birbiriyle uyumunu güçlendirmek amacıyla taze çubuk kereviz, fasülye, bamya, cağla ve karnıbahar turşusu ile servis ediyoruz.

Nasreddin

Bu kokteylimizi önemli kültürel miraslarımızdan biri olan Nasrettin Hoca’yı anmak ve yaşatmak için tasarladık.
Günlerden bir gün Nasrettin Hoca eline yoğurt mayası bakracını alıp göle doğru yola koyulmuş.
Gölün etrafında piknik yapan köylüler Hoca’ya dikkat kesilmişler.
Hoca Nasrettin başlamış yoğurt mayasını göle kaşık, kaşık çalmaya:
Köyüler şaşkınlıkla izlerken, içlerinden biri Hoca’nın yanına varmış.
– Hayırdır Hocam? Ne yapıyorsun böyle? diye sormuş.
– Göle yoğurt mayası çalıyorum, demiş.
– İlahi, hocam, hiç göle maya çalmakla göl maya tutar mı?
– Hoca Nasrettin O nüktedan cevaplarından birini daha vermiş;
– Ya tutarsa….
Cin, yoğurt, çam balı, ev yapımı nar şurubu, taze badem sütü, taze limon suyu, Engineer’s vanilya aromalı krema sosu ile mayası zengin kokteylimiz damakta sıradışı bir tad bırakmaktadır.